Poradnik Budowlany

Poradnik – od czego zacząć remont?

By 19 listopada 2018 No Comments

Nie sposób przedstawić całą naszą wiedzę w jednej sekcji – z pewnością jest to oczywiste. Z tego powodu przedstawiamy krótkie frazy, które mamy nadzieję będą inspiracją do znalezienia lepszych rozwiązań i licznych oszczędności. Każda inwestycja cechuje się indywidualnym charakterem oraz celami klienta. Sprawia to, że pełne doradztwo gwarantujące zadowolenie obu stron jest możliwe dopiero po poznaniu przez nas niezbędnych szczegółów.

Od czego zacząć?
•  Na początku ważny jest plan działania. Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji uczestniczyć przy podobnych przedsięwzięciach warto poradzić się znajomych i uzyskać informacje, które być może uchronią nas przed niewłaściwymi decyzjami.
•  Niekoniecznie planowanie wystroju wnętrza oraz rozkładu mieszkania musi znaleźć się w pierwszej kolejności. Czasem warto zwrócić się wcześniej z zapytaniem do wykonawców o terminy, jakimi dysponują. Niektóre miesiące są znacznie bardziej popularne gdy mówimy o wykończeniach wnętrz, dlatego terminy mogą nie pokrywać się z naszymi początkowymi założeniami.
•  Najlepiej znaleźć wykonawcę, który rozumie powszechny dziś brak czasu i dzięki swojej wiedzy, potrafi przewidzieć przebieg prac oraz podejmować we własnym zakresie decyzje umożliwiające przyspieszenie terminu ukończenia prac.
•  Rezerwy czasowe warto przyjmować nie tylko na firmę wykonawczą, która może nie zacząć naszego przedsięwzięcia „od jutra”. Często dodatkowy czas jest potrzebny ze względu na ograniczoną dostępność niektórych materiałów. Sami klienci niekiedy zmieniają zdanie w trakcie prowadzenia prac – to również może powodować opóźnienia.
•  Niestety czasem nie da się przyspieszyć niektórych prac, np. fugowanie płytek, pod którymi klej nie zdążył wyschnąć skończy się jaśniejszymi i ciemniejszymi przebarwieniami na fugach.

Gdy już mamy ogólny plan
•  Stan deweloperski nie zawsze zapewni idealnie równe ściany i podłogę. Temat warstw wyrównujących warto jednak przemyśleć. Gładzie gipsowe są popularne, natomiast wylewki samopoziomujące nieco mniej – wymagają określonego czasu na wysychanie, co przesuwa w czasie kolejne prace.
•  Dobrze aby na początku dobrać rodzaje materiałów wykończeniowych w celu spasowania ich połączeń, np. sąsiadujące panele podłogowe oraz płytki mają różne grubości, więc wykonawca musi wiedzieć o tym fakcie aby zapobiec powstaniu progu.
•  Mieszkanie w stanie deweloperskim posiada drzwi wejściowe, które trzeba zabezpieczyć. Należy to jednak zrobić w taki sposób, aby nie przyklejać taśmy do ich lakieru a łączyć taśmą folię zabezpieczającą. Podczas miesięcznych prac przyklejona taśma (nawet malarska) może spowodować uszkodzenie części lakieru przy odrywaniu i dodatkowe koszty.
•  Drzwi wewnętrzne montowane są na końcu, jednak czas oczekiwania w zależności od producenta może wynieść kilka tygodni – dlatego warto pomyśleć o nich już na początku. Podobnie może być z elementami wyposażenia, jak np. kabina prysznicowa idealnie dopasowana do naszej łazienki.
•  Również niektóre sprzęty AGD mogą nie być dostępne od ręki jeżeli chcemy kupić je w konkurencyjnej cenie przez internet.
•  Odchodząc nieco od szczegółów jeszcze raz chcemy zwrócić uwagę na ergonomię pomieszczeń – nieraz warto wprowadzić małe zmiany powodujące duże korzyści w przyszłości. Wprowadzenie ścianki działowej w odpowiednim miejscu zwiększającej liczbę pomieszczeń, zaplanowanie większego blatu w kuchni czy wprowadzenie dodatkowych źródeł światła i gniazdek elektrycznych mogą być istotne dla przyszłych mieszkańców.
•  Warto wykonać fotografie z przebiegu prac, które pomogą w przypadku przyszłych remontów lub awarii, np. zdjęcia ułożonych przewodów elektrycznych, które później będą zakryte w ścianie.
•  Zaplanowane rozwiązania najlepiej dokładnie przedyskutować z wykonawcą. Przykładowo układanie bezfugowe płytek jest modne, ale ze względu na mogące powstać w materiale naprężenia płytki mogą odspajać się lub popękać. Układanie płytek „zgodnie ze sztuką” wiąże się z fugami rzędu 3-6% powierzchni, ale nie koniecznie wiąże się z zachowaniem naszej pierwotnej wizji.