Poradnik Budowlany

Rola oświetlenia w mieszkaniu

By 7 lutego 2022 No Comments

Wybór oświetlenia w mieszkaniu

Dawniej królowały pojedyncze, ogromne żyrandole, których zadaniem było oświetlenie całego pomieszczenia. Zwykle stanowiły centralną część sufitu i miały za zadanie nie tylko dostarczyć światła, ale stanowić też dekorację. Ozdabiano je bardzo często sztukaterią. 

Następnie ozdobne żyrandole przeszły w bardziej proste, lecz nadal pojedyncze punkty oświetlenia. Okrągłe klosze, lub w kształcie tulipanów nadal możemy znaleźć w starszych mieszkaniach. 

Coraz częściej jednak nasza firma dostaje zlecenie na wykończenie mieszkania, w którym znajduje się dużo małych, subtelnie ukrytych punktów światła. Odchodzi się od standardu jednego punktu na środku sufitu na rzecz halogenów lub oświetlenia natynkowego. Zwykle są rozmieszczane równomiernie na suficie, aby zapewnić dostateczny poziom naświetlenia pomieszczenia. 

Dodatkiem do takich punktów są pojedyncze kinkiety czy lampy, a coraz częściej oświetlenie LED, montowane w zabudowie meblarskiej, we wnękach sufitowych czy za blendą na karnisz. 

 

Rola światła w pomieszczeniu i jego wpływ na człowieka

Na blogu Greenie.pl możemy znależć artykuł dotyczący wpływu oświetlenia na zdrowie człowieka. Już od dawna wiadomo, że w zależności od natężenia, koloru, czy temperatury światła zmienia się samopoczucie osoby przebywającej w nim. 

Najbardziej korzystnym rodzajem oświetlenia jest oczywiście światło słoneczne. Kiedyś wpływało ono na zegar biologiczny. Kiedy było jasno, oznaczało to czas na działanie, pracę, a kiedy nastawała noc, było to równoznaczne z czasem odpoczynku.

Dzisiaj jednak czas pracy i wewnętrzny zegar jest regulowany w większości poprzez sztuczne oświetlenie, a odpowiednie jego dobranie ma kluczowe znaczenie dla człowieka.

Rodzaj oświetlenia ma ogromny wpływ na samopoczucie, utrzymanie koncentracji i skupienia. Wpływa również na kondycję ciała, a przede wszystkim wzroku. Reguluje metabolizm i apetyt, wpływa na utrzymywanie poprawnej wagi i przygotowuje nasz organizm do dziennego działania, lub przechodzenia w fazę spoczynku. 

Powszechnie mówi się teraz o zanieczyszczeniu światłem. Jest to spowodowane nadmiarem oświetlenia, szczególnie “niebieskiego”, czyli wytwarzanego przez ekrany, telewizory i telebimy, ale też zwykłego oświetlenia ulic. Nadmiar światła też nie jest korzystny dla zdrowia człowieka, dlatego planując oświetlenie pomieszczeń, należy kierować się kilkoma zasadami.

 

Oświetlenie pomieszczenia – jak wybrać odpowiednie?

Po pierwsze warto zwrócić uwagę czy pomieszczenie jest dobrze doświetlone światłem słonecznym, czy wręcz przeciwnie. Jeżeli mamy duże okna, wystawione w okolice kierunku południowego, to dobrze sprawdzi się rozproszenie światła słonecznego za pomocą jasnych rolet, oraz nie doświetlanie pomieszczenia “na siłę”. Warto wtedy zamontować oświetlenie w kilku punktach, lub listwy LED, aby zapewnić optymalne naświetlenie w porach wieczornych. 

Jeśli natomiast pomieszczenie jest ciemne, lub sąsiedni blok zasłonił nam dostęp do światła, to dobrze jest zamontować oświetlenie o takiej mocy i ilości, aby jak najlepiej odwzorować ilość światła słonecznego. Sprawdzą się wtedy liczne punkty światła na suficie, oraz kinkiety i LEDy zamontowane na ścianach i przy zabudowach. 

Kolejnym ważnym elementem jest przeznaczenie pomieszczenia. Od niego zależy barwa światła, jego temperatura i natężenie. Np. W pomieszczeniach biurowych, przeznaczonych do pracy ważne jest aby światło było barwy neutralnej. Zbyt chłodne światło będzie powodowało zmęczenie oczu, a z kolei za ciepłe wyprowadzi nas z mobilizacji do pracy. Można zastanowić się również nad dodatkowym, bezpośrednim oświetleniem biurka i komputera. Zapewni to lepszą widoczność i zniweluje kontrast pomiędzy ciemniejszym otoczeniem, a jaskrawym światłem monitora. 

Z kolei oświetlenie salonu powinno zapewniać optymalne samopoczucie i w dzień, i w porze wieczornej/nocnej. Zamontowanie kilku punktów na suficie, oraz za telewizorem, zapewni optymalne oświetlenie w dzień. Barwa światła neutralna lub ciepła nadadzą pomieszczeniu przytulności. Ważne aby przewidzieć odpowiednie światło na wieczór. Dobrze sprawdzą się wtedy wolnostojące lampy, lub kinkiety, albo oświetlenie LED, z możliwością przyciemnienia. Pozwoli to na swobodne oglądanie telewizji, bez męczenia oczu, a jednocześnie wyciszenie się i odpoczynek. Można zastosować również lampy z ruchomymi końcówkami. 

Planując oświetlenie sypialni pamiętajmy, że jest to pomieszczenie do prywatności i odpoczynku. Idealnie sprawdzi się oświetlenie LED, o ciepłej barwie, umiejscowione np za łóżkiem, lub blendą na karnisz. Takie rozwiązanie pozwala też uzyskać efekt romantycznego wieczoru. Warto wtedy zastanowić się nad miejscem na pojedyncze świeczki, lub nastrojowe lampiony. Dokładając do tego dwie lampki nocne, otrzymamy ilość światła odpowiednią np. do poczytania książki, ale też nie za jasną, aby nie wyprowadzać organizmu ze stanu odpoczynku.

Oświetlenie kuchni powinno uwzględnić zabudowę kuchenną. Często centralne oświetlenie górne nie dotrze pod szafki, a czasami sami zasłaniamy je stojąc przy blacie. Wskazane jest wtedy zastosowanie dodatkowych pojedynczych lamp nad stołem jadalnym, oraz pod szafkami, jako doświetlenie blatu roboczego. W tym wypadku pojedyncze halogeny, lub taśmy LEd powinny zapewnić odpowiednią widoczność. 

Nad blatem, gdzie przygotowujemy potrawy dobrze sprawdzi się światło o barwie neutralnej, zapewniające odpowiednia widoczność, jednak jako oświetlenie stołu idealnie sprawdzi się ciepłe światło. Jest to częsty chwyt stosowany w restauracjach 😉 Ciepła barwa nadaje potrawom wyrazistości i podbija kolory, przez które stajemy się głodni, a jedzenie ma lepszy smak 😉 

Oświetlając łazienkę, należy pamiętać o połączeniu woda – prąd. Istnieją ścisłe reguły zabraniające umieszczania oświetlenia w zbyt bliskiej odległości od źródeł wody. Jednak nie znaczy to że musimy zadowolić się jedna lampą na srodku pomieszczenia. Można postawić na dwa rodzaje oświetlenie. Jedno neutralne, nawet chłodniejsze, zapewniające odpowiednią widoczność, np punkty na suficie, oraz dodatkowe lampy przy lustrze. Drugie z kolei subtelne i nastrojowe, w tym wypadku LEDowe z możliwością przyciemniania, albo ukryte w półkach wnękowych, lub za lustrem. 

Oświetlając pokój dzienny warto postawić na jednolite światło, równo rozchodzące się po pomieszczeniu, z dodatkowym doświetleniem miejsca pracy, np. biurka dziecka. Natomiast w korytarzu, czy holu dobrze sprawdzą się równomiernie rozmieszczone punkty światła, z zastosowaniem przełączników schodowych, umożliwiających uruchamianie go i gaszenie z kilku różnych miejsc. 

Jeżeli nie ma pewności jaki rodzaj oświetlenia będzie dobry w danym pomieszczeniu można wybrać się do sklepu, obejrzeć przykładowe instalacje, albo skorzystać z wiedzy architekta. 

Na wielu realizacjach mieliśmy styczność z przeróżnymi rodzajami oświetlenia, sposobami ich montowania i sterowania, dlatego niezależnie co zostanie wybrane, wiemy, że efekt końcowy na pewno wyjdzie idealnie.