Poradnik Budowlany

Drzwi przylgowe, bezprzylgowe czy ukryte

By 17 stycznia 2022 No Comments

Drzwi przylgowe, bezprzylgowe czy ukryte – o różnicy słów kilka…

Na etapie wykończenia mieszkania zawsze pojawia się kwestia drzwi.

Przeglądając katalogi na stronach internetowych czy udając się do sklepu pojawia się wybór między drzwiami „przylgowymi”,  „bezprzylgowmi” lub ukrytymi.

Pojawia się wtedy problem, gdyż nie wiemy w czym tkwi różnica.

Fot 1. Źródło

Drzwi przylgowe są to drzwi klasyczne w których „widać” gdzie są zawiasy oraz linie skrzydła z wcięciem które osiada na ościeżnicy (jest to ramka dookoła skrzydła drzwiowego).

Jak nazwa wskazuje elementy te przylegają do siebie wzajemnie tworząc wizualny efekt jak na zdjęciu poniżej.

 

Natomiast drzwi Bezprzylgowe jest to wersja w której zawiasy są schowane w ościeżnicy, a skrzydło drzwiowe wchodzi w środek tworząc wspólną krawędź. Warto dodać, iż układ wspólnej płaszczyzny tych dwóch elementów powiększa optycznie wolną przestrzeń podłogi.

Obecnie coraz częściej widać drzwi bezprzylgowe gdyż świetnie pasują do stylu industrialnego, minimalistycznego jednym słowem – nowoczesnego.

 

Kolejnym typem są Drzwi Ukryte, które w obecnych czasach podczas wykończenia mieszkania zyskują ogromną popularność. Drzwi te składają się z aluminiowej ościeżnicy która jest mocowana w otworze drzwiowym i poddana obudowie polegającej na ukryciu jej w ścianie.

Skrzydło drzwi ukrytych montaż kupić w wersji lakierowanej jak i zagruntowane umożliwiając ich pomalowanie na dowolny kolor, obłożenie tapetą bądź innym materiałem znajdującym się obok na ścianie. Drzwi te wtapiają się dyskretnie w pomieszczenie tworząc optyczne powiększenie pokoju. W dużym pomieszczeniu można za ich pomocą wręcz ukryć przejście do innego pokoju

( Np. z kuchni do spiżarni).

Fot. 2 Źródło