Poradnik Budowlany

Cena z materiałem i bez materiału

By 31 maja 2021 No Comments

Jednym z najtrudniejszych pytań jakie zawsze zdają sobie nasi klienci to „ile to wszystko będzie kosztować?”.

Z naszej strony jesteśmy dokładnie w stanie oszacować jeden z ważnych składników czyli cenę robocizny. W tej cenie nie zawierają się materiały czyste ani materiały brudne. Materiały czyste to wszystkie materiały które muszą wybrać sami inwestorzy lub ich architekt, takie jak płytki kabina prysznicowa baterie podtynkowe, lampy, itd. Materiały brudne z kolei to np. gładzie, kleje, przewody elektryczne czy złączki hydrauliczne.

Dlaczego podajemy cenę samej robocizny bez tych materiałów brudnych? Koszt materiałów brudnych w dużej części zależy od inwestora np. farby tego samego koloru mogą kosztować za 10 litrowe wiaderko 150 lub 450 zł czyli trzy razy tyle. Wiąże się to zarówno z producentem i jego wyrobioną na rynku marką, jak i z odpornością np. farby na jej zmywanie, strukturą czy specjalnym przeznaczeniem np. do pomieszczeń z podwyższoną wilgotnością powietrza. Jeżeli nie mamy wiadomego zakresu prac tzn. np nie wiemy jakiego rozmiaru będą płytki również ciężko na tym etapie będzie oszacować koszt kleju do Płytek do standardowych płytek w rozmiarze 60 na 60 można użyć nieco tańszego kleju, natomiast przy układaniu płytek wielkoformatowych — spieki 300 x 100cm musimy użyć kleju z górnej półki który też jest znacznie droższy.

Kolejny powód dlaczego nie wykonujemy naszych usług z materiałami w cenie jest taki że nie jesteśmy płatnikami podatków VAT. W praktyce oznacza to że nasze ceny brutto są cenami netto, Nie doliczamy 8% podatku VAT na usługi. Upraszczając kwestie księgowe i pisząc najkrócej jak to możliwe: kupujemy materiały w imieniu klienta czyli robimy listę materiałów, składamy duże zamówienia, wykonujemy codziennie małe zakupy razem z dostarczeniem ich na plac budowy. Na te rzeczy wcześniej pobieramy zaliczkę. Przy planowaniu budżetu na wykończenie swojego mieszkania na pewno oprócz ceny robocizny i ceny materiałów czystych która jest oczywista należy doliczyć cenę materiałów brudnych która waha się od kilku tysięcy przy najmniejszych zleceniach do nawet ponad 20 tys. przy generalnych remontach dużych mieszkań czy domów.

Podpisując umowę z klientem dajemy gwarancję cen jednostkowych ale jeżeli jest to np. sześć miesięcy przed rozpoczęciem prac u zamawiającego należy liczyć się z wahaniami cen materiałów brudnych, one zmieniają się szczególnie po nowym roku ale również w innym czasie, z miesiąca na miesiąc.

Jeśli mamy do dyspozycji Dokładny projekt to na prośbę zamawiającego możemy również oszacować koszt takich materiałów brudnych. Rozbieżności zdarzają się nawet na nowych mieszkaniach gdzie przykładowo możemy wykonać gładź na sufitach lub zrobić podwieszany wielopoziomowych sufit w całym mieszkaniu i różnica cen na samych materiałach tutaj będzie już wynosić kilka tysięcy złotych.